TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Budapeszt Węgry

Budapeszt Węgry

Podczas mojej podróży po Europie 2023 odwiedzam między innymi Budapeszt.

Budapeszt to stolica Węgier. Leży na południe od Zakola Dunaju (Duna Kanyar), w miejscu styku trzech wielkich regionów geograficznych: Kraj Zadunajskiego (Dunántúl), leżącej na wschód od Dunaju Wielkiej Niziny Węgierskiej (Alföld) oraz Północnego Średniogórza (Északi Középhegység). Natura szczodrze obdarowała to miejsce, dając mu wielką rzekę, obfitość wód termalnych, żyzne równinne ziemie na lewym brzegu i malownicze wzgórza na prawym. Od początku ludzie czerpali z tych bogactw: Rzymianie wznieśli obóz wojskowy i miasto na równinie, Węgrzy – średniowieczną Budę na wysokim wzgórzu, Turcy zostawili po sobie łaźnie, a Austriacy – cytadelę na Górze Gellérta. Zapraszam na krótką fotorelację.
Bazylika św. Stefana
 
 
 Bazylika to największy kościół Budapesztu. Kościół ma imponujące rozmiary: 86m długości, do 55m szerokości oraz kopułę wysoką na 96m.
Budynek Parlamentu
Budynek Parlamentu
 
Przy placu Kossutha wznosi się najbardziej znany budynek miasta - Parlament. Rozpisany w 1882 r. konkurs na najlepszy projekt budowli wygrał Imre Steindl, wyraźnie zainspirowany neogotyckim gmachem londyńskiego parlamentu. Zgodnie z duchem czasu stworzył jednak dzieło eklektyczne, którego ornamentacja mocno nawiązuje do gotyku, a plan i układ przestrzenny powiela wzorce renesansowe i barokowe. Gmach ma 268m długości, 123m szerokości, 96-metrową kopułę i prawie 18000m2 powierzchni, co stawia go na pierwszym miejscu wśród wszystkich siedzib parlamentu na świecie. Dodajmy jeszcze, że budowla ma 27 bram, 29 klatek schodowych i jest zaopatrzona w 13 wind.
Widok ze wzgórza zamkowego na most Łańcuchowy
 
To pierwszy most łączący dwie części miasta – Buda i Pest. Został zbudowany w latach 1839–49.
Widok na Zamek Królewski
 
W zachodniej części Budapesztu znajduje się XIII wieczny Zamek Królewski. Na zgórze zamkowe można wejść pieszo – po schodach, wjechać windą lub kolejką. Widoki ze wzgórza są imponujące.
Widok ze wzgórza zamkowego
Kościół Macieja
 
Przy placu Trójcy Świętej, niedaleko Baszty Rybackiej stoi strzelisty Kościół Macieja. To najsłynniejszy węgierski kościół, w którym Król Maciej Korwin poślubił Księżniczkę Beatrycze.

Na prawo od wejścia do kościoła Macieja stoi odsłonięty w 1906 r. pomnik św. Stefana dłuta Alajosa Stróbla. Święty Stefan, pierwszy król i patron Węgier, siedzi na koniu, trzymając w dłoni krzyż apostolski.Za pomnikiem stoi Baszta Rybacka (Halászbástya) czyli neoromańska budowla z początku XX wieku, zbudowana na pozostałościach dawnych murów obronnych. Autorem projektu był Frigyes Schulek. Swoją nazwę obiekt zawdzięcza cechowi rybaków, który w średniowieczu miał pod swoją opieką ten fragment murów obronnych.
Baszta Rybacka (Halászbástya)
 
Na bulwarze Dunaju znajduje się rzeźba z brązu Małej Księżniczki autorstwa László Martona. Posąg przedstawia dziecięcą wyobraźnię poprzez postać przebranej dziewczynki.
Pomnik Istvana Szechenyiego jednego z najwybitniejszych mężów stanu Węgier
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
09.07.2025
Tagi:
budapeszt, węgry